لوازم التحریریها، کتابفروشیها و مهدهای کودک و پیش دبستانی لطفا جهت مشاوره و خرید کتابهای کودک در تعداد بالا با تخفیف مناسب با شماره زیر تماس حاصل فرمائید

09358115907

ویکتور هوگو زندگینامه و آثار

ویکتور ماری هوگو  Victor Marie Hugo در تاریخ 26 فوریه 1802 در فرانسه متولد شد و در تاریخ 22 مه 1885 درگذشت. او داستان نویس ، شاعر و نمایشنامه نویس پیرو سبک رمانتیسم بود. از مهمترین آثار او میتوان به بینوایان، گوژپشت نتردام، مردی که میخندد، کارگران دریا و آخرین روز یک محکوم اشاره کرد.

هوگو در سن جوانی

نام پدر او ژوزف لئوپولد هوگو و مادرش سوفی فرانسواز تربوشه میباشد. از آنجائیکه پدر او کاپیتان بود بیشتر دوران کودکی هوگو در کشورهای مختلف سپری شد. وی در سن جوانی و 20 سالگی پس از ترجمه اشعار ویرژیل فهمید که طبع شعر دارد و اولین کتاب اشعار خود را در سال 1822 با نام «قصیده ها و دیگر اشعار» منتشر کرد. در همین سال او با دختری به نام آدل فوشه که در زمان کودکی با هم همبازی و دوست بودند ازدواج کرد که صاحب 5 فرزند ( 3 پسر و 2 دختر ) شدند. آنها عاشق یکدیگر بودند تا اینکه رابطه اشان با خیانت آدل با یکی از شاگردان ویکتور به پایان رسید.

ویکتور هوگو به سیاست نیز علاقه داشت و در سال 1845 توسط شاه لوئی فیلیپه به مجلس اعیان دعوت شد که اعتراضات زیادی را در پی داشت و به همین جهت او قدری منزوی شد و در همین دوران گوشه گیری کتاب بزرگ خود یعنی بینوایان را نوشت. او در مورد اعدام و بی عدالتی نطقهای مشهوری نیز دارد.

ویکتور هوگو در سال 1853
ویکتور هوگو در سال 1853

در دوران ناپلئون بناپارت او پس از کودتای 2 دسامبر 1851 به بروکسل گریخت و در تبعید خودخواسته نیز آثار بزرگی نوشت. او به دو جزیره جرزی و گریزین نیز تبعید شد. سپس در

سال 1870 پس از سقوط ناپلئون سوم بعنوان قهرمان ملی به فرانسه بازگشت و در 1871 به مجلس ملی راه پیدا کرد اما خیلی زود کناره گیری کرد. ولی تا پایان عمر به سیاست علاقه مند بود.

او از نظر مذهبی یک مسیحی کاتولیک مقید بود اما رفته رفته از دین رویگردان شد و اعتقاد داشت روزی ادیان از بین خواهند رفت و تنها خدا باقی خواهد ماند.

ویکتور هوگو در سال 1885 بعلت بیماری در سن 83 سالگی درگذشت. هوگو بخاطر عقاید ظلم ستیزی اش بسیار در بین مردم پرطرفدار بود بطوری که در مراسم تدفین او بالغ بر 2 میلیون نفر شرکت کردند. و او را در پانتئون نزدیک پارک لوکزامبورگ به خاک سپردند.

ویکتور هوگو در لحظات پایانی عمر خود گفت : “یک نور تاریک میبینم

بیشتر مطالعه نمائید : زندگی و آثار جان اشتاین بک

 

آثار و نوشته های ویکتور هوگو

بینوایان

گوژپشت نتردام

آخرین روزهای یک محکوم به اعدام

ویکتور هوگو در سال 1883
ویکتور هوگو در سال 1883

کارگران دریا

کلود ولگرد

مردی که می‌خندد

نود و سه

روح انسان

بوگژارگال

هان دیسلند

رفتارها و گفتارها

شعرهای هوگو

اغانی جدید

اغانی و قصاید

شرقی‌ها

برگ‌های خزان

نغمات شفق

صداهای درونی

پرتوها و سایه‌ها

کیفرها

سیر و سیاحت

افسانه قرون

غزلیات کوچه‌ها و بیشه‌ها

سال مخوف

هنر پدربزرگ بودن

پاپ

شفقت عالی

ادیان و دین

خر

ریاح چهارگانه روح

عاقبت شیطان

مکنونات چنگ

خدا

سال‌های شوم

دسته گل آخرین

نمایشنامه‌های هوگو

کرامول

آمی روبسار

ارنانی

ماریون دلورم

شاه تفریح می‌کند

لوکرس بورژیا

ماری تودور

آنژلو

اسمرالدا

ریبلاس

توامان

بورگراوها

تورکه مادا

تئاتر در هوای آزاد

اشتراک گذاری مطلب :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *