لوازم التحریریها، کتابفروشیها و مهدهای کودک و پیش دبستانی لطفا جهت مشاوره و خرید کتابهای کودک در تعداد بالا با تخفیف مناسب با شماره زیر تماس حاصل فرمائید

09358115907

اسکار وایلد نویسنده معروف ایرلندی

اسکار وایلد ( Oscar wilde ) در 16 اکتبر 1854 در شهر دوبلین ایرلند به دنیا آمد و در تاریخ 30 نوامبر 1900 به دلیل مننژیت حاد فوت نمود.وایلد در دانشگاه

رسته هنری او نویسندگی، شاعری و نمایشنامه نویسی بود. که البته اغلب داستانهای او، کوتاه بودند.

زندگینامه اسکار وایلد :

اسکار وایلد در سال 1854 در یک خانواده هنرمند و موقر در شهر دوبلین کشور ایرلند به دنیا آمد. پدر او سر ویلیام وایلد یک چشم پزشک وعتیقه شناس بافرهنگ بود که حتی به مقام چشم پزشکی مخصوص ملکه نیز نائل آمد. مادر او جین وایلد نیز شاعر و مترجمی توانمند بود که بسیاری از آثار الکساندر دوما و آلفونس دو لامارتین را ترجمه نمود.

Oscar Wildeاسکار وایلد پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی در روستای اینسکیلن در دانشکده های ترینیتی و مگدالن آکسفورد به تحصیلش ادامه داد. او با کنستانس لوید در سال 1884 ازدواج نمود که حاصل آن دو فرزند پسر شد که وایلد داستان «شاهزاده خوشبخت و دیگر داستانها» را برای دو فرزندش به نگارش درآورد.

او به زیبایی و شیک پوشی اهمیت زیادی میداد و یک فمنیست لیبرال بود که برای مدتی در سالهای 1887 تا 1889 سردبیر مجله دنیای بانوان شد تا از آرمانهای فمنیسم دفاع کند. همچنین با توجه به شهرتی که بدست آورد خیلی زود تبدیل به یکی از نظریه پردازان «هنر برای هنر» و رهبر زیبایی شناسان شد.

در سال 1890 او تنها رمان خود یعنی «تصویر دوریان گری» را منتشر کرد اما با فشار افکار عمومی مجبور به بازبینی در آن شد و نسخه دوم را که گسترش داده بود را در سال 1891 منتشر کرد.

زندانی شدن اسکار وایلد

در سال 1895 او به دلیل رابطه با «لرد آلفرد داگلاس» که با شکایت پدرش صورت گرفت دادگاه شهر ریدینگ او را به اتهام همجنس­گرایی به 2 سالسلول زندان اسکار وایلد زندان همراه با بیگاری محکوم کرد. این حکم تاثیر زیادی در طرد و بدنامی اسکار وایلد گذاشت و حتی پس از آزادی از زندان در سال 1897 به فرانسه و ساحل پرنوال تبعید شد و باقی عمر خود را با نام مستعار سباستین ملموت زندگی کرد. در همین دوران او نمایشنامه تصنیف زندان ریدینگ را نوشت که روایتی تکان دهنده از آنچه بر او رفت میباشد.

همسرش با اینکه از او جدا نشد اما نام خانوادگی فرزندان خود را از وایلد به هالند تغییر داد. و وقایع این دوران باعث سرخوردگی و حتی مرگ زود هنگام وایلد شد. او که روزی در بهترین هتلهای پاریس با درآمد بالایی که از نمایش «دوشس پادوآ» به دست می آورد روزگار میگذرانید و کلی آدم به دیدارش می آمدند. در زمان مرگش که فقط 46 سال سن داشت، تنها، تصویرگر یگانه رمانش بر بستر مرگ او حاضر بود. و اینگونه بود که اسکار وایلد به دلیل عفونت گوش دچار مننژیت حاد شد و در فقر دار فانی را وداع گفت.

آثار اسکار وایلد :

شاهزاده خوشبخت و دیگر قصه‌ها

بلبل و گل سرخ

موشک خوب

دوست فداکار

پسرستاره

غول خودخواه

پادشاه جوان

گربه سفید

ماهی‌گیر و روحشوایلد ایرلندی

شعر

راونا

اشعار

ابوالهول

چکامه زندان ریدینگ

نمایش‌نامه

ورا؛ یا، پوچ‌گرایان

دوشس پادووا

سالومه

بادبزن خانم ویندرمیر

زن بی‌اهمیت

شوهر مطلوب

اهمیت جدی بودن

نثر

تصویر دوریان گری

خانه انار

از اعماق

روح کانترویل

جنایت لرد آرتور ساویل

اشتراک گذاری مطلب :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *