لوازم التحریریها، کتابفروشیها و مهدهای کودک و پیش دبستانی لطفا جهت مشاوره و خرید کتابهای کودک در تعداد بالا با تخفیف مناسب با شماره زیر تماس حاصل فرمائید

09358115907

ادگار آلن پو زندگینامه و آثار او

ادگار آلن پو (Edgar Allan Poe) در تاریخ 19 ژانویه 1809 در بوستون آمریکا به دنیا آمد و در تاریخ 7 اکتبر 1849 درگذشت. او نویسنده، شاعر، ویراستار و منقد ادبی و از بنیانگذاران جنبش رمانتیک آمریکا میباشد. بیشتر داستانهای او کارآگاهی، ترسناک و رازآلود هستند. و همچنین از اولین نویسندگانی بود که از ژانر علمی تخیلی استفاده کرد.

زندگینامه ادگار آلن پو:

ادگار آلن پوادگار آلن پو در سال 1809 در بوستون آمریکا به دنیا آمد و دومین فرزند خانواده بود. پدر و مادر او هر دو بازیگر بودند اما پدرش در سال 1810 خانواده را ترک کرد و مادرش نیز یک سال بعد فوت نمود. پس از آن او تحت سرپرستی جان و فرانسیس آلن قرار گرفت . اما کشمکشهایی که بین او و جان رخ داد شرایط خوبی را برای او رقم نزد و نتوانست دانشگاه را به پایان برساند و به همین خاطر با نامی مستعار به ارتش پیوست.

او در ارتش نیز موفقیت چندانی به دست نیاورد و به شعر و نویسندگی پرداخت . اولین کتاب شعر او به نام تیمورلنگ و دیگر اشعار را در سال 1827 منتشر کرد. و در این مدت نیز برای مطبوعات و ماهنامه های ادبی مطلب مینوشت و به واسطه نقد فوق العاده اش بسیار مشهور شد. وی استاد نوشتن داستانهای کوتاه بود به همین خاطر از او بعنوان بنیانگذار داستانهای کوتاه امروزی، داستانهای پلیسی، ترسناک و علمی تخیلی یاد میکنند.

در سال 1835 با ویرجینیا کلم 13 ساله که دختر عمه او بود ازدواج کرد. اما این ازدواج تنها 12 سال بطول انجامید و ویرجینیا بر اثر سل درگذشت. مرگ همسرش او را چنان دچار سرخوردگی و ناامیدی کرد که حتی در آثاری که پس از این واقعه منتشر کرد اندوه او نمایان است. و خود او نیز 2 سال بعد در 7 اکتبر 1849 فوت نمود.ادگار آلن پو و همسرش

علت مرگ او هنوز هم مشخص نشده است. زیرا او را در حال خلسه بر روی نیمکتی در پارک پیدا کردندو به بیمارستان بردند. در 4 روزی که در بیمارستان بود او مرتب هذیان میگفت و از اشباحی که بر روی دیوار میدید حرف میزد. اما برخی علت مرگ او را الکل، مواد مخدر، وبا و بیماری قلبی عنوان نمودند.

جسد او همراه با استخوانهای همسرش در گورستان وست مینستر هال که امروزه بخشی از دانشکده حقوق مریلند در بالتیمور میباشد دفن شده است.

ادگار آلن پو از اولین نویسندگانی است که تلاش کرد مخارج خود را از راه نویسندگی به دست آورد. و به همین خاطر وضعیت مالی خوبی نداشت. او با اینکه تنها 40 سال زندگی کرد اما آثار شعری و داستانی زیادی رو منتشر کرد که از مقبولیت جهانی برخوردار هستند.

 

آثار ادبی ادگار آلن پو :

سوسک طلایی

گربه سیاه

داستانهای شگفت انگیز

زنده بگور

قلب رازگو

پرنس

بشکه آمونتیلادوپو

زوال خاندان آشر

قورباغه

لیژیا

مرد توده

نقاب مرگ سرخ

قتلهای خیابان مورگ

گودال و آونگ

شب هزار و دوم شهرزاد

به هلن

تیمورلنگ

کلاغ

جنایت در کوی غسالخانه

سایه

نامه دزدیده شده

اعراف

آنابل لی

زنگها

شهری در دریا

الدورادو

قصر جن زده

لنور

غراب

اولالوم

اشعار رمزی

اشتراک گذاری مطلب :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *